Blog: MOBILE FOOD VENDING BUSINESS IN UGANDA

MOBILE FOOD VENDING BUSINESS IN UGANDA

Introduction

This proposal is production and mobile vending of food. About 200 covers would be produced daily. The Project costs are US $ 16,450 and estimated revenues stand at US $93,600 per year. Market potential is great since hotels and restaurants are expensive and away from work places. This will deliver the food at the required time and take away the utensils soon. This service limits the movement of workers and makes them more productive.

Production, Capacity and Technology

A variety of food stuffs would form the menu for this venture. Different foods are prepared, cooked by boiling, frying, steaming, baking, stewing. This is then packed in containers that are taken to different service points and some delivered directly to offices or business premises. Mobile vans or motor bikes can be used to transport the food.

Capital Investment Requirement in US $

Item Units Qty Price Total
Distribution vans No 2 7,000 14,000
cooking pans No 10 30 300
Warmers No 10 38 380
Plates No 150 2 300
Glasses No 150 0.8 120
Cutlery No 200 1 200
Dish washer, wipers, trays, serviettes, stuck buckets No 1 1,150 1,150
TC of Machinery & Tools       16,450
Cost Item Units Unit cost Qty/ day Pdn cost/ day Pdn cost/ mth Pdn cost/ yr
Direct Costs          
Food stuffs (rice, posho, potatoes, cassava and bananas). Kgms 2 30 60 1,560 18,720
Cooking oil ltres 2 1 1.5 39 468
sauces (meat, chicken,gnuts, beans, greens, peas, etc) Kgms 5 25 50 1,300 15,600
Spices, onions, tomatoes Kgms 2 5 10 260 3,120
Drinks crates 1 10 10 260 3,120
Sub-total       131.5 3,419 41,028
General Costs (Overheads)          
Labour         600 7,200
Selling & distribution         100 1200
Utilities (Water, power)         70 840
Rent         100 1,200
Miscellaneous expenses         50 600
Depreciation         260 3,120
Sub-total         1,180 14,160
Total Operating Costs       4,599 55,188
  1. Production costs assumed 312 days per year with daily capacity of 200 Covers.
  2. Depreciation (fixed asset write off) assumes 4 year life of assets written off at 25% per year for all assets.
  3. Direct costs include materials, supplies and all other costs that directly go into production of a product
  4. A production month is assumed to have 26 days.
  5. Currency used is US Dollars.

Market Analysis

Food is a human necessity and therefore the market for this business is guaranteed. What is required here is ensuring quality Project product costs and Price structure food, fast and reliable services.

Source of Equipment and Materials:

All equipment is locally available. Food stuffs are available throughout the year.

Profitability Analysis in US $

Government:

Government ensures a liberalized free trade economy as long as you operate within the local authorities by-laws.

Item Qty/ day Qty/ year @ Pdn cost/yr UPx TR
Food 200 62,400 1 55,188 1.5 93,600
Profitability Item Per day Per month Per year
Revenue 300 7,800 93,600
Less: Production and operating costs 176.8846 4,599 55,188
Profit 123 3,201 38,412

 

John Doe
John Doe

Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Leave a Reply

About Organizers
Hi, jenny Loral
Hi, jenny Loral

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor dolore magna aliqua.

Categories
Social Media
Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn